• Forumu daha iyi hale getirmeye çalışıyoruz lütfen şikayet bölümünden bizi eleştirin.

Neden Linux ?

Admin

Yönetici
Administrator
  1. Windows işletim sisteminin en büyük handikapı kuşkusuz pahalı(dikkat, ücretsiz olmadığı bir tarafa , aynı zamanda normalden pahalı) olması.En uygun Vista Home Edition fiyatı 132$’dan , XP Professional sürümleri de 96$ başlıyor.Ama karşısında ücretsiz bir alternatif var. Linux sonuna kadar ücretsiz,internetten download edebilir, ücretsiz sipariş edebilir , sevdikleriniz ile paylaşabilir dahası dilediğinizce geliştirebilirsiniz.
  2. Eğer Linux’un popüler sürümlerinden birini seçtiyseniz , size sınırsız destek ve yardımlarını sunan servisler bulabilirsiniz.Mesela kullandığım Ubuntu işletim sistemi için onlarca faydalı forum ve destek siteleri bulabilirsiniz.
  3. Sürekli Güncellemeler konusunda da Linux en iyisini yapıyor. Özellikle son zamanlarda Windows Güncelleme Servisleri hakkında çıkan senaryo ve haberleri düşününce, Linux’un online update servislerinin dosya detayları ve yaptığı işe kadar varan açıklamaları, kullanıcılara sonsuz güven sağlamaktadır. Korsan XP güncelleme fiyaskolarını hesaba katmıyorum bile.
  4. Virüs sorunu olmadan sorunsuz kullanım rahatlığı sadece Linux kullanıcıların hissettiği bir duygudur. Günümüzde hiçbir Windows işletim sisteminde Virüs koruma programı olmadan internette güvenle gezinemezsiniz.Aslına bakarsanız , Linux sürümleri için de virüsler yazılmıyor değil, fakat hiç bir virüs Linux sistemlerinde , bilgisayar yönetici (root) hesabıyla sistemi ele geçirip , sınırsız hasarlara yol açamaz.
  5. Linux Windows’a göre çok daha hızlıdır. Sistem başlarken (boot ederken) Linux daha uzun zaman alır fakat, sistem başladığı andan itibaren kullanımının çok daha hızlı olduğunu çabucak hissettirir.Linux çalışma mantığı ile Windows çalışma mantığı arasındaki temel farklar bu konuda en etkiliği değişkenlerdir.
  6. Bütün uygulamalar ve programlar ücretsizdir. Linux üzerinde çalışan bütün programlar kendisi gibi açık kaynak ve ücretsiz olarak erişilebilir.Açık kaynak olması demek ,sizin istediğiniz gibi değiştirip kullanabilme özgürlüğüne sahip olmanız demektir.
  7. Çok geniş kullanım alanlarına hitap eden farklı sürümlere sahiptir.Windows’un en fazla 5 farklı çeşit sürümü olması hatta her sürümü bir öncekinin gelişmiş versiyonu olması, Linux’un her kullanıcıya hitap eden sürümleri de bir avantaj sağlamaktadır. Linux kullanımına her insan gibi en popüler olan sürümlerinden(Ubuntu, Debian,Redhat..) başlama, ve ihtiyacınıza uygun olarak tercihlerinizi belirleme , geliştirme imkanlarına sahipsiniz.Tabi ki ,başlangıç olarak destek imkanları çok olan popüler sürümlerini tercih etmek daha akıllıca ve verimli olur.Sonrası için karar sizin,özgür yazılım dedikleri budur.
  8. Linux sistemini görsel yada performans olarak ayarlamak için sayısız seçeneğe sahip olursunuz.Bunun için extra program yada uygulamaya ihtiyaç duymazsınız.Benim gibi binlerce görsel seçenek arasında boğulabilirsiniz ayrıca.
  9. Son olarak , Linux süratle popülerliğini arttırıyor.Son 6 yılda Linux sistemlerini takip ederseniz, görülen değişimleri ve kullanıcı dostluğunu giderek arttırmasını hayretle izlersiniz.İlk zamanlar siyah bir ekrandan ibaret olan Linux’un rakibi Windows 98 işletimi sistemine kafa tutmasına herkes gülmüştür. Bir de bugünü hesaba katın. Bilgisayar ve internet kullanıcıların artması , daha da önemlisi kullanıcıların bilinçlenmesi açık kaynak yazılımların daha fazla gelişeceğinin habercisidir.Bugün bile Linux , XP yada herhangi bir Windows işletim sisteminden daha fazla kullanım kolaylığı , ihtiyaca göre sayısız alternatif sunuyor. Bu yüzden gelecekte neler olacağını tahmin etmek çok zor olmasa gerek.
kaynak: https://www.serpito.com/linux-kullanmak-icin-9kullanmamak-icin-4-sebep/
 
Üst